Klinik Hakkında
20 Ekim 2022

Göz sağlığı ve hastalıkları bölümü, gözlerde meydana gelen her türlü sağlık sorunun teşhis, tedavi ve takibi ile ilgilenen tıp branşıdır. 

Günlük yaşam konforunun korunması açısından hayli önemli olan göz sağlığı, hastalıkların erken teşhisi ile kolayca tedavi edilebilir. İhmal edilen hastalıklar ise kalıcı körlük ya da görme bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle her sene 1 kez düzenli olarak rutin göz muayenesi yaptırılması tavsiye edilmektedir. 

Göz polikliniğinde genetik görme sorunları, çevresel görme kusurları, göz zarı, göz kapakları, göz merceği, gözyaşı kanlı ve göz sinirlerinde oluşan tüm sağlık sorunlarının muayenesi gerçekleştirilir. 

Göz cerrahisi için ameliyathaneler, henüz reşit olmamış hastalar içinse çocuk göz doktoru bölümü hizmet vermektedir. En sık görülen hastalıklar katarakthipermetropastigmatmiyopsarı nokta hastalığıgöz tembelliği, göz enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, hassasiyet, kırma kusurları, kornea ve retina deformasyonlarıdır.

Göz sağlığını tehdit eden hastalıklar batma hissi, gözlerin kızarması, ağrı duyumu, çapaklanma, ağırlık hissinin oluşması, yaşarma, akıntı ve görebilmek için gözlerin kısılması gibi belirtiler gösterir. 

En yaygın sebepleri ise çok parlak ya da loş ışıkta gözlerin yorulması, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, yabancı cisimlerin göz dokularına zarar vermesi, göz kuruluğu, kalp ve şeker hastalığı gibi kronik sağlık sorunları, gözyaşı kanallarının tıkalı olması, ya da genetik faktörlerdir. 

Göz doktoru tarafından yapılan muayene sonrasında hastalığın teşhis ve tedavi edilmesi mümkün olur.